29. December – Hvor er du om 5 år?

Standard

Det var da også noget at spørge om….

Aner det ikke?

Formentlig nogenlunde samme sted som i dag?
I hvert fald i samme bolig (regner ikke med at flytte igen foreløbigt).
Formentlig stadig single (med mindre verden går under og der sker et mirakel).
Forhåbentlig enten ude i et fleksjob der passer mig perfekt og ellers afklaret på en førtidspension. Ikke ledig og uafklaret så længe tak.

Så hvor er jeg om 5 år?

Stadig bosat i Vorup, stadig med katte – omend muligvis ikke helt samme bestand. forhåbentlig stadig med lyst og økonomisk overskud (og kat) til at udstille og af forandringer, forhåbentlig afklaret i forhold til min økonomi og arbejdssituation og forhåbentlig en del kilo lettere.

Ja….det må være svaret. And I’m sticking with it 😉

Advertisement

En kommentar »

  1. Dét spørgsmål ses ofte i div. konsulentfirmaer. Jeg spurgte, og fik forklaret, at det var et spørgsmål, som mest er rettet til dem i arbejde, for at høre, om de har ambitioner.
    Og at man som ledig helt almindeligt ikke kan se, hvor man er om 5 år. Især, hvis man har lidt livserfaring, og ved, at det går sørme ikke, som præsten prædiker!
    Don’t let it worry you 🙂

Skriv et svar

Udfyld dine oplysninger nedenfor eller klik på et ikon for at logge ind:

WordPress.com Logo

Du kommenterer med din WordPress.com konto. Log Out /  Skift )

Facebook photo

Du kommenterer med din Facebook konto. Log Out /  Skift )

Connecting to %s